ברובע הבנים עדיין מחפשים את הכסף. מה עשתה העירייה עם המיליונים שגבו עבור היטלי הביוב והמים

כשהחליטו 23 מתושבי רובע הבנים לעתור לבית המשפט כדי לקבל לידיהם את המידע מה עלה בגורל כספי הפיתוח ששילמו, הם לא חלמו שיצטרכו להילחם על קבלת המידע האלמנטרי הזה ממשרד השיכון, מעיריית קריית גת ומתאגיד מי קריית גת כאילו מדובר בסוד בטחוני. ביום חמישי בבית המשפט התברר שעיריית קריית גת לא פתחה חשבון בנק שישמש רק את כספי הפיתוח של רובע הבנים אלה הכניסה את הכסף לפול, כך העיד היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד חי יקיר. העיריה טוענת בתגובה: חשבון נפרד לפיתוח רובע הבנים טרם נפתח ע"י העירייה מאחר שטרם הועברו כספים לעירייה ממשרד הבינוי והשיכון.

עו"ד שיטרית. בעלי הדירות חייבים לקבל הסבר איפה הכסף שלהם

עו"ד שיטרית. בעלי הדירות חייבים לקבל הסבר איפה הכסף שלהם

כשהתחילו 23 מבעלי הדירות ברובע הבנים לחפש מה עלה בגורל כספי הפיתוח ששילמו בבית המשפט העריך עורך הדין המייצג אותם, יצחק שטרית שמדובר בכ- 56 מיליון שקלים. בחודש מאי השנה התברר להם ממסמך שהעביר משרד השיכון שמדובר בסכום של 100 מיליון שקלים. 21 מיליון הודיע משרד השיכון בחודש דצמבר 2016 שיעביר לעיריית קריית גת כשתסיים עבודות פיתוח בשכונה וכעת נותר לברר מה עלה בגורל 79 המיליונים הנותרים. מה שברור הוא שעיריית קריית גת גבתה 50% מהיטלי הביוב והמים חלקם עברו לתאגיד המים וחלקם שימשו את העירייה בין היתר להתקנת קו מים ראשי בשדרות לכיש, קו טיהור שפכים של השכונה למכון טיהור השפכים, קו ביוב מאסף לאורך הרחובות חשוון, ירשאל פולק, דרך הדרום ושדרות לכיש. קו ביוב ראשי לאורך שדרות העצמאות, קווי ביוב נוספים, מכון טיהור שפכים ומתקנים מיוחדים שהוקמו על ידי העירייה. כעת יצטרכו העותרים לבקש מתאגיד המים לגלות מה עלה בגורל מליוני השקלים שנגבו מהתושבים.

כתבות נוספות:  סערת מחיר הבריכה העירונית

בדיון שנערך ביום חמישי האחרון, בבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע,העיד היועץ המשפט של העירייה, עו"ד חי יקיר שעיריית קריית גת לקחה על עצמה בשנת 2010 את ביצוע תשתיות העל, התשתיות ההקפות. עיריית קריית גת היא זו שגבתה מבעלי הדירות, הוילות והחנויות ברובע הבנים את ההיטלים האלה, העיד עו"ד יקיר, "רק בשנה ומשהו האחרונות מנגנון הגביה הפך להיות לא על ידי העירייה".

בהמשך הסביר עו"ד יקיר כי ההיטלים שנגבו נכנסו לפול. המשמעות שיש חשבון אליו נכנסים גם כספים אחרים, מסביר עו"ד יקיר, למשל על מנת לקנות מכון טיהור שפכים הכסף מהיטלי הפיתוח מכל תושבי העיר נכנס לתוך קופה שממנה מקיימים את התשתיות את הצינורות. בהמשך העיד עו"ד יקיר כי למיטב ידיעתו העירייה לא פתחה חשבון בנק נפרד לפיתוח רובע הבנים.

שכונת רובע הבנים, הוגדרה כספינת הדגל של קריית גת אלה שמאז שהחל האיכלוס בשנת 2011 ממתינים דיירי השכונה שיתחילו לבצע בשכונה עבודות התשתית והפיתוח בה. מה שידוע כבר היום הוא שמשרד השיכון סיכם בדצמבר 2016 עם עיריית קריית גת על העברה של 21 מיליון לצורכי פיתוח במקרה או שלא במקרה מיד לאחר שהתפרסמה העובדה שהוגשה עתירה לקבל מידע על גורל כספי הפיתוח הודיע העירייה שהיא תתחיל בשיפוץ ואף בוצע מכרז פנימי בו השתתפו שני קבלנים הזוכה הוא הקבלן ירוחם עוקב המבצע בימים אלה פיתוח ברובע הבנים.

מימון לסרי תושב רובע הבנים ואחד העותרים שאף נכח בדיון אומר: " כמעט שבע שנים עברו מאז האיכלוס. כבר חלפו שנתיים מאז המועד האחרון בחוזה שבו היו צריכים לבצע את הפיתוח וכלום. אנחנו אפילו לא יודעים מה עלה בגורל כל הכספים ששילמו. במשפט גלינו שעיריית קריית גת לא פתחה חשבון נפרד לכספים שנגבו. אנחנו לא יודעים מה עשו בתאגיד המים עם הכספים. אני אומר פה ועכשיו לא ננוח עד שנדע בדיוק מה קרה לכסף שלנו ולמה שימש כל שקל".

עו"ד הדין אברג'ל

עו"ד הדין אברג'ל

עו"ד חיים אברג'ל אומר בתגובה

היום יותר מתמיד אנו נוכחים לדעת כי דהרי פשוט הוליך שולל את דיירי רובע הבנים בכך שטען כל העת כי הוא אינו אחראי למצב שנקלעו אליו ובדיון בבית המשפט המרצע יצא מן השק, העירייה מודה כי לא פתחה חשבון נפרד לכספי הדיירים המיועדים לפיתוח ובניגוד לחוק, כמו כן כספים שהתקבלו נכנסו לפול של העירייה, המדובר בהתנהלות חובבנית ושערורייתית ובשורה התחתונה פרויקט בנייה שאמור היה להסתיים בשנת 2014 היום ב-2017 לא מסתיים והיד עוד נטויה.

מזה תקופה ארוכה אני טוען כי בעיריית קרית גת לא יודעים לנהל פרויקטים בסדרי גודל כאלו, שכן בכל עיר מתוקנת אין מצב שפרויקט בנייה מסתיים ודיירים נכנסים לביתם ללא תשתיות וללא פיתוח, למרבה הצער פעם אחר פעם זה קורה בעיר בגלל התנהלות חובבנית של ראש העיר שמסרב ללמוד אף עפ"י שאני ואחרים מתריעים בפניו פעם אחר פעם.

רובע הבנים כולל עבודות הפיתוח היה אמור להסתיים בשנת 2014 התושבים גרים באתר בנייה, רובע הפרחים נכנסו דיירים ועדיים הטרקטורים שועטים ופרויקט כרמי גת אנחנו בעיכוב של כ – שנתיים ימים וכבר היום אנו יודעים שיהיו חסרים תשתיות רבות.

לא יעלה על הדעת שדיירים ייאלצו לפנות לבית המשפט לקבל מידע בסיסי מה נעשה עם הכסף הפרטי שלהם, רק מכיוון שהעירייה מסרבת לתת את אותו מידע וכנראה שלא בכדי.

עתה בגלל התנהלות חובבנית כמו שציינתי ודיירים שהחליטו לקחת את המושכות לידיהם העירייה חשופה לתביעה של עשרות מיליוני שקלים בגין הפרות חוזה ונזקים שנגרמו להם עד כה.

 

תגובת עיריית קריית גת

ראשית נציין כי לאחר שנים של עיכובים,החלפת קבלנים ותשתיות עומדות,משקיבלה העירייה לידיה את האחריות לפיתוח רובע הבנים,מתקדמות עבודות הפיתוח בקצב מהיר וראוי.

הפיתוח מבוצע בסטנדרטים גבוהים ביותר הן מבחינת אדריכלות הנוף והן מבחינת החומרים והאלמנטים.

חשבון נפרד לפיתוח רובע הבנים טרם נפתח ע"י העירייה מאחר שטרם הועברו כספים לעירייה ממשרד הבינוי והשיכון.

הסכם פיתוח פנים השכונה נחתם רק ביום ה 21/12/2016 וכאמור טרם הועברו הכספים במסגרתו.

לכשיועבר הכסף יפתח חשבון מתאים עבורם.ככל שמדובר בכספי היטלי צנרת וביוב (חלקיים) שנגבו עבור תשתיות על של מים וביוב הם נגבו עבור תאגיד המים ומנוהלים על ידו.

Facebook Comments