בעלי נווה שלום תובע בעליון: המכרז בשכונת הזרע נלקח במרמה

בעלי חברת הבנייה נווה שלום שזכה במכרז להקמת 490 יחידות דיור בשכונת הזרע בקריית גת נלחם בבית המשפט העליון נגד משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל ו שהעבירו את הזכייה במכרז לחברת אפיקי הירדן ולמנכ"ל משרד הבינוי לשעבר עופר קוטלר. לעת עתה עצר העליון את הכרזת הזוכה.

הקרב על המכרז לקמת 490 יחידות דיור בסוף רחוב הנפתלי בשכונת הזרע בקריית גת מתנהל בימים אלה בבית המשפט העליון ויש בו הכל: הרבה כסף, גירסאות סותרות, קשרים ועובדת של משרד הבינוי שנעלמת תמיד לפני דיון
תחילת הסיפור בינואר 2017, אז הוכרזה חברת נווה שלום כזוכה במכרז של רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון בקרקע לבניית 490 דירות בשכונת הזרע בקריית גת. הצעת החברה, שעמדה על 26 מיליון שקל, הייתה הגבוהה ביותר מבין כל הקבלנים שניגשו למכרז.

שלושה חודשים לאחר מכן, בחודש באפריל 2017, התכנסה ועדת המכרזים המשותפת לרמ"י ולמשרד הבינוי והשיכון וביטלה את זכיית נווה שלום במכרז והכריזה על חברת אפיק הירדן ומנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר כזוכים החדשים.

לטענת מנכ"ל נווה שלום אבי, איש מהגורמים הרלבנטיים לא עדכן אותו בזמן אמת על ביטול הזכייה, והדבר נודע לו באופן מקרי לאחר שבועיים. לפי נווה שלום, הסיבה לביטול זכייתה היא איחור של יום אחד בהעברת חלק מהתשלום עבור דמי הפיתוח למשרד הבינוי והשיכון.

החברה נדרשה לשלם עד 13 במרץ סכום של 10 מיליון שקל. לטענת החברה, 3 מיליון שקל הועברו במועד ולמחרת הועברה יתרת הסכום.
במאי 2017 הגישה נווה שלום עתירה דחופה לביטול החלטת ועדת המכרזים לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. השופטת גאולה לוין דחתה את העתירה ואישרה את החלטת ועדת המכרזים. "ביצוע התשלום במועד היווה תנאי מהותי של המכרז, שמחייב את ביטול הזכייה", כתבה לוין בהחלטתה.

ביולי 2017 הגישה נווה שלום ערעור לבית המשפט העליון, שם נידונה הסוגיה עד היום. הישג זמני לטובת נווה שלום נרשם השבוע כששופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, הוציא צו עיכוב ביצוע לוועדת המכרזים שלפיו עליה להימנע מהכרזה על הזוכה עד לסיום ההליך המשפטי.

אבל בתוך הדיון הגדול יש דיון נוסף לאן נעלמת פקידה של רשות מקרקעי ישראל, זו שאמורה להעיד אם העבירה את שוברי התשלום בזמן או איחרה ביממה בהעברת השובר, תמיד לפני דיון בו היא אמורה להעיד. ביום שנקבע לדיון 25 במאי המדינה הודיעה שהעובדת לא תתייצב בשל מחלה וצירפה אישור מחלה להודעתה. באותו היום נקבע מועד אחר לחקירת העובדת 18 ביוני. שבוע לפני המועד החדש הודיעה המדינה כי העובדת לא תוכל להגיע לדיון בשל נסיעה לחו"ל שנקבעה ל- 18 ביוני. ממסמכי הזמנת כרטיסי הטיסה שצרפה המדינה להודעה עולה כי הכרטיסים הוזמנו זמן קצר לפני כן, כשמועד העדות החדש היה ידוע.
חברת נווה שלום פנתה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה שיחקור את התנהלות ועדת המכרזים ואת הקשר שלה לקוטלר.

הדיון הבא בתיק צפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב בבית המשפט העליון. המשך יבוא.

ממשרד הבינוי והשיכון ורמ"י נמסר:
"הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה לא התקבלה לא במשרדי רמ"י ולא במשרדי משרד הבינוי והשיכון ולכשתתקבל ילמדו הרשויות את הנטען בה וישיבו לכלל הטענות הנטענות בה. הטענות בדבר תצהירי שקר וניסיון מצד גורמים ברמ"י ומשב"ש להשפיע על ההליך המשפטי ולהטות את המכרז חסרות בסיס ומשוללות כל יסוד. יצוין, כי הנושא בכללותו תלוי ועומד בהליכים משפטיים בבית המשפט העליון והמדינה (רמ"י ומשב"ש) השיבה באריכות לכלל הטענות שהועלו במסגרת ההליך הנ"ל".

מעופר קוטלר וחברת אפיק הירדן נמסר:
"פשוט מדהים כיצד מנסה נווה שלום להפוך היוצרות. זכייתה של נווה שלום פרויקטים ומסחר בבעלות דוד זגורי ומנוהלת ע"י אביו, אבי זגורי, במכרז נפסלה על ידי ועדת המכרזים, לאחר שהפרה את הוראות המכרז ואת הוראות החוק, כאשר הסתבר כי נווה שלום מוכרת דירות ללא בטוחות בניגוד לחוק המכר ואף עושה שימוש בכספי הרוכשים כדי לשלם לרשות מקרקעי ישראל. על החלטה זו עתרה נווה שלום לבית המשפט המחוזי, שדחה את העתירה. מעולם, גם לא בהליך המשפטי, לא נטען לכל קשר קונספירטיבי הנוגע להחלטת ועדת המכרזים, כלפי מרשינו, ומכאן תמוה עצם העלאת הנושא. כיום התיק מנוהל בבית המשפט העליון במסגרת ערעור אותו הגישה חב' נווה שלום, לאחר כל טענותיהם בעניין נדחו. נווה שלום שיודעת כי סיכוייה בהליך המשפטי קלושים ביותר נאחזת בטיעונים אשר אינם מן העניין ומנסה להסיט את הדיון למחוזות שיקריים. מטרתה היחידה של הפנייה ליועמ"ש היא הסטת הדיון מעיקרו, וכך גם תזמון הפנייה – ערב הדיון בבית המשפט העליון. בכך מקוים נווה שלום ומנהלה אבי זגורי למשוך זמן ולהסיט את הדיון מעיקרו ולהביא ללחץ פסול כלפי מי שמבקש לעמוד על זכויותיו בדין".

ממשרד המשפטים נמסר:
"הפנייה של נווה שלום התקבלה לפני מספר ימים והפונים ייענו כמקובל".