במרוץ לירושלים טראמפ מנצח את נתניהו

מעבר השגרירות האמריקנית לירושלים העמיד את כל שרי הממשלה בשורה מתחרים זה בזה מי יצליח להגיד יותר סופרלטיבים על חשיבותה של ירושלים כבירת ישראל בנאום שנשאו לכבוד האירוע ההיסטורי. איש מהם לא עצר לרגע, כולל ראש הממשלה, ושאל את עצמו איך ייתכן שאנחנו נלחמים בכל העולם להכיר בירושלים ולהעביר אליה את שגרירות מדינתם אבל 131 משרדים ויחידות של ממשלת ישראל פועלים במרכז הארץ, בעיקר בתל אביב, למרות שכבר 30 שנים יש חוק שמחייב אותם לפעול מבירת ישראל, ירושלים.

מעברה של שגרירות ארה"ב לירושלים היה אירוע מרגש מאוד. נשיא אמריקני עם אומץ שמכיר באופן גלוי וברור בעובדה שירושלים היא בירת ישראל. פתגם אמריקני אומר כשמשחתת ענק נכנסת לנמל הרבה סירות קטנות באות בעקבותיה. במילים אחרות כשהמעצמה הגדולה ביותר בעולם קובעת את השגרירות שלה תוך אמירה ברורה, מדינות נוספות הולכות בעקבותיה והופכות את ירושלים בין היתר למרכז הדיפלומטי של מדינת ישראל, כיאה לעיר הבירה של המדינה. העברת השגרירות הציפה את העובדה העגומה שמה שאנחנו מצפים ממדינות העולם לא מחייב את הממשלה שלנו כאן בישראל.

לפני 30 שנים חוקק חוק יסוד, ירושלים בירת ישראל, שמחייב שכל משרדי הגופים הציבוריים יפעלו מירושלים. חוק לחוד ומציאות לחוד משרדי ממשלה רבים ויחידות ממשלתיות רבות שאמורים לשבת על פי החוק בירושלים, עדיין ממוקמות בגוש דן בכלל ובתל אביב בפרט. אם לדייק, מדובר ב-131 יחידות ארציות של הממשלה, שחלק ניכר מהן לא התחיל אפילו לתכנן לעבור לירושלים, או שביקשו מהממשלה פטור מסיבות הזויות, העיקר לא לעבור לבירת ישראל.

גופים חשובים כמו המרכז למיפוי ישראל, רשות התעופה האזרחית, לשכת הפרסום הממשלתית, סוכנות החלל הישראלית, מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית, ועוד רבים כולם פועלים מגוש דן בגוש דן. מדובר בסך הכול באלפי עובדים שצריכים לעבוד בירושלים ולחזק אותה כלכלית ומדינית.

למה זה קורה? בגלל אינטרסים של ועדי עובדים שמעדיפים לפעול בתל אביב . בגלל שרי ממשלה שמעדיפים לכתור כתרים לירושלים בירת הנצח כשהם שותים את קפה הבוקר שלהם במשרד בתל אביב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו שמדבר על ירושלים בירת ישראל בכל הזדמנות צריך לקום ולעשות מעשה ולקבוע לכול אותם גופים תאריך יעד שממנו והלאה הם פועלים מעיר הבירה כיאה למדינה מתוקנת.