אם שלא הסכימה להפיל תינוקת עם מום קשה תובעת מיליונים מקופ"ח כללית

תינוקת נכה 100 אחוז וזוג הוריה החרדים תושבי קריית גת תובעים מעל 2.5 מיליון שקלים מקופת חולים כללית. כך עולה מתביעה שהגישו השבוע לבית המשפט המחוזי מרכז עורכות הדין ענת גוטמן וסיוון לאונר ממשרד עורכי הדין גוטמן-אמיר. מהתביעה עולה כי האם ידעה שהיא נושאת בבטנה עובר עם מום קשה אך היא הייתה מנועה מביצוע הפלה בגלל ציווייה ההלכתי.

התביעה מתבססת בין היתר על ארבעה חוזרי מנכ"ל שפרסם משרד הבריאות במהלך 10 השנים האחרונות במטרה למנוע מום קשה בשם ספינה בפידה בעמוד השדרה, ממנו סובלת התינוקת. בחוזרים אלה מפורטות הנחיות ברורות וחד משמעיות המורות לרופאים והאחיות להסביר ולהמליץ לכל אישה בגיל הפוריות, ליטול חומצה פולית במיוחד טרם הכניסה להריון ובתחילתו, למניעת מומים אלה. כיוון שהיולדת סבלה מהשמנת יתר משמעותית, אף גדלו הסיכונים ללידת ילד פגוע.

ספינה בפידה הינו מום שנוצר בחודש הראשון של ההיריון בתהליך היווצרות עמוד השדרה שנותר פתוח, אז קרומי המערכת העצבית של העובר נותרים חשופים ומצטבר נוזל רב במוחו של העובר.

עורכות הדין ענת גוטמן וסיוון לאונר ממשרד עורכי הדין גוטמן-אמיר טוענות כי עוד לפני תחילת ההיריון, הצוותים הרפואיים פספסו לא פחות משש הזדמנויות קריטיות למנוע היווצרותו של המום. רק לאחר שהמום נוצר, בחודש מאי 2014 רשם הרופא לאם לראשונה חומצה פולית וגם אז במינון מופחת מהדרוש.

על אף כל 'סימני האזהרה' הבולטים: דיווחה של האם על אי שימוש באמצעי מניעה, טיפולי הפוריות שניתנו לאם, דיווחה על איחור במחזור החודשי, השמנת היתר שלה, עובדת היותה אישה חרדית שילדה הרבה ילדים – אף לא אחד מרופאי הקופה לא טרח להסביר לה על חשיבות נטילת החומצה הפולית עוד לפני הכניסה להריון, כטיפול למניעת מומים מולדים. דברים אלו מקבלים משנה תוקף שעה שהצוות הרפואי ידע כי מדובר בחרדית המנועה מביצוע הפסקות היריון בשל ציווי דתה.

בחודש ינואר 2015, נולדה התינוקת כשהיא סובלת מספינה ביפידה המתבטאת בשיתוק בגפיים התחתונות, הידרוצפלוס (הצטברות מים במוח שדרש חיבור נקז מיוחד), צורת ראש דיסמורפית וחוסר שליטה על הסוגרים. מוקדם עדיין לאבחן אם התינוקת סובלת גם מפגיעה קוגניטיבית.

בתביעה נטען כי מעל 20 שנים, אף לפני שמשרד הבריאות פרסם חוזרים בנושא, קיים קונצנזוס רפואי בנוגע למניעת מומים מולדים בעמוד השדרה של העובר באמצעות נטילת חומצה פולית בסמוך לפני התעברות ובתחילת ההיריון. שיטה זו גורמת לירידה בלידת תינוקות פגועים, בשיעור העולה על 70%.

עורכות הדין טוענות כי רופאי קופ"ח כללית התרשלו כשפעלו בניגוד להוראות המחייבות של משרד הבריאות ובניגוד לפרקטיקה המקובלת ואלמלא רשלנותו של הצוות המטפל, הייתה נמנעת נכותה הקשה של התינוקת שהיא כיום בת שנתיים וחצי.

התינוקת והוריה תובעים פיצוי של מעל 2.5 מיליון שקלים בין היתר עבור הפסדי שכר ופנסיה לתינוקת, הוצאות ניידות מוגברות, הוצאות רפואיות, טיפולים ואביזרים רפואיים, כאב וסבל ואובדן הנאות החיים, התאמת דיור ועלויות ביטוח. הפיצוי נועד גם עבור הוריה הנאלצים להקדיש את כל זמנם ומרצם לטיפול בה.

טרם הוגש כתב הגנה.