אבירם דהרי לעובדי העירייה: קיצוצים כדי לא להגיע למצב שהיה לפני 15 שנים

ביום שני כינס ראש העירייה, אבירם דהרי, את עובדי העירייה לאסיפה שעסקה במצב הכלכלי הקשה של עיריית קריית גת. דהרי התחייב לעובדים שלמרות הכל יקבלו את המשכורות בזמן. דיבר על התפתחות העיר ב- 15 שנות כהונתו, ועל הצורך בקיצוצים כדי לא לחזור לימים שקדמו לבחירתו. יש לנו פער תקציבי של עשרות מיליוני שקלים סיטואציה שאנחנו צריכים להתאים את עצמנו. אמר דהרי לנוכחים. פקחי עירייה הקפידו להוציא את העיתונאים.

לאורך קמפיין הבחירות כולו ריחפה באוויר הידיעה שמצבה הכספי של עיריית קריית גת בכי רע. גרעון שוטף של 40 מיליון שקלים למצטבר לגירעונות כספיים כבדים משנים עברו. לחוב הזה צריך להוסיף את 133 מיליון השקלים הלוואות שנטלה העירייה ומחזירה בגינן כ- 20 מיליון שקלים בשנה והתוצאה היא חוב של כ- 250 מיליון שקלים. ברור היה שמיד עם כינון המועצה החדשה תאלץ העירייה להיכנס למצב של קיצוצים וחסכון כדי לנסות ולהתגבר על הגרעון העצום, אם לא מרצונה אז לפי דרישת משרד הפנים, שזה התנאי שלו לאשר את תקציב 2018.

למנהלי אגפים ניתנה הוראה לבטל שעות כוננות לצמצם שעות נוספות. ליחידות הסמך ניתנה הנחיה לא להוציא כספים גם אם מדובר בפעילות ששייכת תקציבית לשנת 2018. "לצערי, הפער התקציבי הוא כל כך גדול שלא יהיה מנוס מביטול גורף של מרבית המשימות שאינן מחובתה של עיריית קריית גת ואותו כנ"ל בהתייחס לתקני העובדים הייעודיים והמוניציפאליים גם יחד." כותב דהרי בהודעת וואטסאפ למנהלים הבכירים.
בתחילת השבוע קיבלו הורים לילדים חינוך מיוחד בכיתות במשולבות בבתי ספר רגילים כי החל מ- 1 העירייה תפסיק לממן את ההסעה שההורים יצטרכו הם להסיע את ילדיהם בכוחות עצמם. יממה לאחר הורי ילדי בתי הספר התבשרו גם הורי ילדים המוגדרים חינוך מיוחד המשולבים בגני הילדים העירוניים כי ההסעה (ראה ידיעה במסגרת).

ברור הוא שפיטורי עובדים יהיו חלק מהתהליך הכואב של שיפור המאזן התקציבי בעירייה קריית גת. רק לראש העירייה יש בעיה יושב ראש וועד עובדי העירייה, ראובן אלקבץ לא מוכן לשתף פעולה עם הנהלת העירייה בכל הנוגע לפיטורי עובדים. אלקבץ אמר בתגובה שקודם העירייה תקצץ בשכר בכירים, ברכבים, בדלק, בהטבות למנהלים ואחר כך תגיע לפטורי העובדים הזוטרים.

תגובת יושבת ראש וועדת הכספים, חברת מועצת העירייה, מוריה זגורי:

עיריית קריית גת מתמודדת כיום עם גרעון שנתי של למעלה מ- 40 מיליון שקל.

אחד היעדים החשובים ביותר שראש העיר הצהיר עליהם בישיבת המועצה הראשונה ,היא הקטנת הגרעון השנתי השוטף וחתירה לאיזון תקציבי .
כיו"ר ועדת הכספים, נדרשתי בימים האחרונים לשבת וללמוד את נושא התקציב השוטף ,אין ספק כי העירייה נדרשת לעשות מספר פעולות מידיות על מנת לערוך התאמה תקציבית בין ההוצאות להכנסות השוטפות.

לאור מדיניותו המבורכת של ראש העיר בשנים האחרונות להרחיב באופן משמעותי את הבנייה בעיר ולהכפיל את מספר התושבים ,הוצאותיה השוטפות של העירייה גדלו בקצב מהיר יותר מהגידול בהכנסות.

לצד הבנייה המסיבית ניצב אתגר משמעותי נוסף לפתחה של העיריה והוא אחוז התושבים הגבוהה (כ-60%) הזכאים על פי חוק להנחות בארנונה, דבר המקטין באופן משמעותי את ההכנסות השוטפות.

במצב דברים זה מתמקדת העירייה במשימה הראשונה במעלה לספק לתושבים את מגוון השרותים שמחובתה לספק לתושבי העיר והבאים בשעריה .

חלק מהפעולות שיסייעו להביא למאזן, רישום אזורי -על פי המיקום הגיאוגרפי לבית הספר ולגנים כמו בכל הרשויות בארץ.

הסעות תלמידים המחויבות על פי חוק, התאמת מצבת העובדים ומספר שעות העבודה לתקנים המאושרים על ידי משרדי הממשלה ו/או הנדרשים על פי חוק.
הענקת שירותים עירוניים תוספתיים במחיר המתאים לעלותם הריאלית.

אין בליבי ספק כי בעז״ה לאחר שהעירייה תגיע לאיזון תקציבי היא תוכל להמשיך ולספק מתן שירותים נוספים שאין מחובתה לספק על פי חוק כפי שעשתה בעבר.
תהיה תקופה לא נעימה כי קיצוצים זה לא כייף גדול אבל נעבור גם את זה בעזרת ה׳ ונצא מחוזקים לעתיד ולהמשך קידום והתפתחות העיר קריית גת.

 יושבת ראש וועדת הכספים, מוריה זגורי

יושבת ראש וועדת הכספים, מוריה זגורי

תגובת סגן ראש העירייה, דודו בן לולו:

זה לא סוד שאכן יש גרעון וכמו כל ארגון או עסק שיש גרעון צריך להתייעל ולקצץ אפה שניתן בכדי לייצב את המצב ולהגיע לאיזון תקציבי. שהיה באפשרות העירייה.

לתת תקציבים לפעילויות רבות ותוכניות שלא מחובתנו עשינו זאת בשמחה, היום אין מנוס ככל הנראה לקצץ במה שאנחנו לא מחוייבים בחוק. אותו כנ״ל לגבי כמות כח האדם והמשכורות שאנו נאלצים לקצץ ובלית ברירה זה מה שנעשה, עם זאת נשתדל מאוד שהשרות לתושב לא יפגע.
בתקווה לימים טובים יותר בעתיד שנוכל להחזיר את ההטבות כפי שקרה כבר בעבר גם לתושבים וגם לעובדים.

רק לידיעה ותזכורת – לפני כרמי גת והבנייה העצומה שהעירייה לקחה על עצמה – מצבנו הכלכלי היה יציב מאוד לפי כל המדדים. כולם מסכימים שעירייה שבונה נכנסת לגרעונות כפועל יוצא מגיוס עובדים רב שיתן שרות לאלפים שרכשו בתים אבל כפי שראש העיר אמר פעמים – אנחנו בונים את ארץ ישראל והמגמה של הממשלה בעצמה לבנות עוד ועוד גם בכדי להוריד את מחירי הדיור וגם בכדי לתת פתרון לזוגות הצעירים, וזה בדיוק מה שעשינו.

סגן ראש העירייה, דודו בן לולו

סגן ראש העירייה, דודו בן לולו

ילדי החינוך המיוחד ללא הסעה

עיריית קריית גת הודיעה להורי ילדי חינוך מיוחד הלומדים בכיתות משולבות בבתי ספר רגילים ולילדי חינוך מיוחד המשולבים בגני ילדים רגילים כי החל מ1 בינואר 2019 העירייה תפסיק לממן את ההסעות לאותם ילדים.

ההורים זועמים מבחינתם מדובר בגזירה שאינם יכולים לעמוד בה. יפית חסון אמא לילד בכיתה ג': " וועדת השמה של העירייה קבעה היכן הילד שלי ילמד. מדובר בבית ספר מרוחק מהבית כיצד אביא אותו כיצד אחזיר אותו. מדובר בילדים שמשרד החינוך והעירייה קבעו שהם צריכים להיות בחינוך מיוחד בגלל ליקויי למידה".
אמא לילד בגן ילדים פרצה בבכי כשקיבלה את ההודעה: "אני חד הורית יש לי עוד ילדים. זה לא שאני יכולה לשלוח את הילדה לגן לבד. איך אני אצליח להתמודד עם הגזירה הזאת? מי מקצץ בילדי חינוך מיוחד?"

ממשרד החינוך נמסר כי הם מודעים לקיצוץ עליו החליטה עיריית קריית גת והם בוחנים את הנושא. על פי התקנות ילדי חינוך מיוחד הסובלים מלקויי למידה בלבד (הווה אומר אינם בעלי שיתוק מוחין או פגיעות ניורולוגיות אחרות) זכאים להסעה בתנאי שהמוסד החינוכי עליו החליטה וועדת ההשמה נמצא מעל 2 קילומטרים מהבית.

יו"ר וועד העובדים, ראובן אלקבץ: לא אתן שיפטרו אף עובד

ימים קשים לעובדי עיריית קריית גת וימים קשים מאוד ליושב ראש וועד עובדי העירייה ראובן אלקבץ. העירייה חייבת להציג למשרד הפנים קיצוץ "בבשר החי" של ההוצאות שכולל כצפוי קיצוץ רציני במצבת העובדים אחרת לא יאושר התקציב. ביום שלישי קיבלו 70 עובדי עירייה מכתב שימוע לפני פיטורין, מדובר ברשימה ראשונה מתוך עוד רשימות של מועמדים לפיטורין שיבואו בהמשך. מקורבים לאלקבץ אומרים שהוא שוכב על הגדר, "אף עובד מהרשימה הזאת לא יפוטר. לא במשמרת שלי. אם ראש העירייה רוצה שיתחיל באחרון נכנס ראשון יוצא אחרי זה נדון ברשימת העובדים הוותיקים והמצוינים שהוא שלח לי".

ביום שלישי השבוע הגיע הרשימה הראשונה של עובדי עירייה העומדים בפני פיטורין. 70 עובדים רובם מהוותיקים. הערכה היא שבדרך עוד מספר רשימות של עובדים שיוזמנו לשימוע לפני פיטורין. מקורבים ליושב ראש וועד עובדי העירייה, ראובן אלקבץ, אמרו שהוא קיבל את הרשימות ואמר "יהיה שימועים ,את זה אני לא יכול למנוע אבל אף אחד מהעובדים האלה לא יפוטר ולא ילך הביתה. "

יושב ראש וועד העובדים ראובן אלקבץ העדיף השבוע לא לצאת בהכרזות בתקשורת. הקיצוצים בעירייה והפגיעה הצפויה בעובדי העירייה גורמים לו לכאב עצום, אומרים קרוביו. הוא מתנהל מול ראש העירייה, אבירם דהרי כבר מספר ימים בהודעות ומכתבים, הייתה ביניהם פגישה לא מוצלחת.

עוד נודע השבוע שהנהלת העירייה הודיעו לעובדים הבכירים כי שכרם יקוצץ ב- 25%.

ראובן אלקבץ. אני חומת המגן של העובדים

ראובן אלקבץ. אני חומת המגן של העובדים